Dana 8. novembra 2017. godine u prostorijama hotela Metropol u Beogradu održana je Regionalna konferencija o preduzetništvu mladih Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine.

Uz učešće predstavnika Vlada, Ministarstava, Razvojnih agencija, Privrednih komora, Narodnih banaka i Udruženja mladih preduzetnika svih triju zemalja, učestvovao je i Univerzitet Singidunum kao predstavnik obrazovnih institucija. Na panelu III čija je tema bila: Inovativnost i obrazovanje, ispred Univerziteta Singidunum je učestvovao profesor dr Zoran Jović.

konferencija-o-preduzetnistvu-1 konferencija-o-preduzetnistvu-2

Konferencija je ocenjena kao veoma uspešna uz donošenje sledećih zaključaka:

• Visoka nezaposlenost mladih u odnosu opšte populacije zahteva da oni, uz pomoć države, svoju budućnost stvaraju kroz preduzetništvo;
  • Vlade država učesnica preduzele su korake da olakšaju i podstaknu preduzetništvo, ali ne u dovoljnoj meri;
  • Potrebno je da se usvoje dodatne mere po uzoru na zapadne zemlje;
  • Predlog je da se mladi preduzetnici u početnom period oslobode poreskih obaveza;
  • Predlog je da se ubrzaju procedure i smanje administrativne prepreke pri pokretanju poslovanja;
  • Predlaže se da banke budu fleksibilnije;
  • Neophodna je edukacija građana i da se kroz obrazovni sistem uvede finansijska pismenost i preduzetništvo mladih;
  • Promena svesti mladih i podstrek da se otisnu u preduzetničke vode, da se manje oslanjaju na državu i državni posao, a sa druge strane da i država prepozna korist o privatnog preduzetništva.

Univerzitet Singidunum će i u buduće podržavati inicijative za razvoj preduzetništva.