Naši studenti: Maria Valjan, Sjedinjene Američke Države

Zovem se Maria Valjan i dolazim iz Amerike. Dosta ljudi misli da je to zemlja velikih mogućnosti, što i jeste, ali sve zavisi u kom delu živite. Svaka oblast je drugačija. Ja sam iz Finiksa, Arizone koji se nalazi na zapadu i dosta se razlikuje od istočne obale. Život u Finiksu je veoma jednoličan bez mnogo mesta za izlaske, posebno ako nemate 21 godinu. Opcije se mahom zasnivaju na tržnom centru ili bioskopu. Tinejdžeri idu u školu, posle toga se nađu sa prijateljima i na tome se zasniva njihov život. Ja lično nisam radila ništa osim išla u školu i posle toga se vratila kući. Dosta srednjoškolaca radi, što nisam primetila u Srbiji.

Maria-Valjan-5

Na koji način ste se odlučili da upišete Univerzitet Singidunum?

Maria: Htela sam da odem iz Amerike. Posećivala sam Srbiju samo preko leta i život ovde mi se jako dopao. Ljudi ovde su divni i našla sam dosta prijatelja. Moje znanje srpskog jezika nije na zavidnom nivou i zbog toga mi je bio potreban Univerzitet na kome mogu da studiram na engleskom. Univerzitet Singidunum je bio najbolja opcija. Raspitivala sam se preko interneta i dobila preporuku od prijatelja koji ovde studiraju, i shvatila sam da mi Univerzitet Singidunum najviše odgovara.

Uporedite školski sistem u državi iz koje dolazite sa školskim sistemom u Srbiji.

Maria: Količina gradiva koju treba naučiti je ista, razlikuje se način predavanja i atmosfera na času. Profesori su takođe drugačiji. U Americi su profesori bili dosta mlađi, hteli su da nas zabave, da nam učenje ne predstavlja posao. Način ocenjivanja se razlikuje, na šta nisam navikla. U Americi su ocene A, B, C, D, F. Takođe, tamo sam imala dosta domaćih zadataka, a ovde imamo kolokvijume i projektne zadatke.

Maria-Valjan-1

Da li ste zadovoljni načinom na koji se predavanja odvijaju? Da li je Univerzitet Singidunum ispunio vaša očekivanja?

Maria: Definitivno! Obrazujem se u inostranstvu, u državi u kojoj zapravo želim da živim, što će možda nekome zvučati čudno. Sve se uklopilo i veoma mi se sviđa ovde.

Maria-Valjan-2

Kakvi su vaši planovi po završetku studija?

Maria: Planiram da u trećoj godini upišem marketing i želim diplomu iz te oblasti. Želela bih da radim u biznisu ili da sa time povežem završenu kozmetičku školu u postanem samostalni šminker. Takođe, definitivno planiram da ostanem ovde. Život u Americi nije nešto što me privlači, posebno sada. Ali za četiri godine bi svašta moglo da se promeni, ko zna. Ali za sada, planiram da ostanem ovde.

Opišite svoje dosadašnje iskustvo na Univerzitetu Singidunum.

Maria: Veoma otvorenog uma i raznoliko. Ovde su ljudi iz raznih delova sveta, studenti iz Afrike, Austrije, Južne Afrike. Imala sam priliku da naučim dosta o njihovoj kulturi. Takođe sam dobila priliku da iskusim život u Beogradu i mislim da mi je Univerzitet Singidunum pomogao u svemu tome.

Maria-Valjan-4

Intervju i tekst: Milica Simonovski, studentkinja prve godine Anglistike na Univerzitetu Singidunum.

Fotografije: Luka Pejčić, student IV godine Fakulteta za turstički i hotelijerski menadžment

Medija klub studenata Univerziteta Singidunum.