Internacionalni dan računovođa na Poslovnom fakultetu Univerziteta Singidunum

Internacionalni dan računovođa na Poslovnom fakultetu Univerziteta Singidunum proslavljen je radno 16.11.2017.g. nizom stručnih predavanja studentima IV godine Poslovnog fakulteta, modula Računovodstvo i revizija i đacima Druge ekonomske škole iz Beograda i njihovim profesorima.

međunarodni-dan-računovođa-16112017-godine-DSC_8353

Generalna tema predavanja bila je Izazovi profesije forenzički računovođa i revizor. Đacima i studentima obratili su se Miroslava Gaćeša, ACCA, CPA, Direktor u Sektoru poslovnog konsaltinga  Deloitte; Miloš Mitrić, partner i direktor DFK Konsultant-Revizija - DFK International i Marija Radovanović,  Credit Fraud Manager, Raiffeisen bank.

međunarodni-dan-računovođa-16112017-godine-DSC_8411

Miroslava Gaćeša, Direktor u sektoru poslovnog konsaltinga Deloitte, kao revizor sa dugogodišnjim iskustvom u praksi eksterne revizije i forenzičke revizije, provela je studente i đake kroz osnovne faze istrage kriminalnih radnji korupcije i istakla da je uloga forenzičkog revizora da prikupi dokaze koristeći odgovarajuću metodologiju i da ih preda klijentu, odnosno advokatskoj kancelariji za koju je angažovan u istrazi.  Ova profesija zahteva značajno radno angažovanje, odgovarajuće licence za rad, kao i profesionalnu izdržljivost jer se pretražuju velike količine dokumentacije u hard copy-ju, kao i digitalni podaci, podaci prikupljeni u intervjuima sa zaposlenima i skeniranju eksternog okruženja.

S3

Miloš Mitrić, partner i direktor DFK Konsultant-Revizija - DFK International je u svom izlaganju istakao važnost multidisciplinarnih znanja koja forenzički revizor mora posedovati kako bi efikasno obavio istražne radnje za klijenta i naglasio đacima i studentima da nakon završenog fakulteta moraju dalje da se usavršavaju  i stiču stručne licence. On je predstavio i osnovne rezultate istraživanja organizacije ACFE iz izveštaja Report to the nation iz 2016.g. Gospodin Mitrić je istakao da prevarne radnje u finansijskim izveštajima po učestalosti čine ispod jedne trećine svih radnji, ali po ekonomskoj šteti, odnosno gubitku koji izazivaju predstavljaju najteže oblike krivičnih dela u privredi.

međunarodni-dan-računovođa-16112017-godine-DSC_8401

Marija Radovanović, Credit fraud manager Raiffeisen bank,  naglasila je potrebu za učenjem i sticanjem znanja koja ne prestaje završetkom fakulteta već traje u kontinuitetu tokom celokupne radne karijere, pogotovo ako je u pitanju karijera  credit fraud manager-a. Takođe, istakla je da je ova profesija veoma značajna sa aspekta banaka i finansijskih institucija i da je prilikom otkrivanja prevara važno da se forenzičar stavlja u poziciju kako razmišlja počinilac prevarne radnje kako bi efikasno otkrio prevaru. Gospođa Marija Radovanović je istakla i značaj interne revizije kao jednog od glavnih stubova otkrivanja prevara u organizacijama različitih delatnosti.

S5